spidar
08 فروردین 1402 - 12:01

افت ۲۲.۵ متری آب‌های زیرزمینی کوهدشت/ بارندگی‌های اخیر تأثیر زیادی بر آبخوان‌ها ندارد

مدیر امور آب کوهدشت با بیان اینکه سرریز احتمالی سد هاله خطری را ایجاد نمی‌کند، گفت: افت آب‌های زیرزمینی در این شهرستان طی بلندمدت به ۲۲.۵ متر رسیده است.

حمزه آزادبخت در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کوهدشت با اشاره به بارش‌های کم‌سابقه اخیر در این شهرستان اظهار داشت: بیشترین تأثیر بارش‌های جاری در تأخیر فعالیت چاه‌های آب کشاورزی و کاهش برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی است.

وی با بیان اینکه افت آب‌های زیرزمینی کوهدشت در بلندمدت به 22/5 متر رسیده است، افزود: بارندگی‌های اخیر بیشتر برای احیای آب‌های سطحی و رواناب‌ها مؤثر است و چندان اثری روی آبخوان‌ها ندارد.

مدیر امور آب کوهدشت با اشاره به اینکه آبیاری کشت‌ها با آب باران و عدم استفاده از چاه‌های کشاورزی بیشترین تأثیر را برای آب‌های زیرزمینی این شهرستان دارد، عنوان کرد: فرهنگ‌سازی و برخورد قاطع با متخلفان حوزه آب از کاهش افت سطح آب در دشت‌های کوهدشت جلوگیری می‌کند.

وی با تأکید به اینکه دشت کوهدشت جزو دشت‌های ممنوعه کشور است، بیان کرد: افت آب‌های زیرزمینی در این شهرستان نسبت به سال گذشته 2/9 متر معادل 16 میلیارد لیتر بوده است.

آزادبخت با بیان اینکه اقدامات چشمگیری برای ممنوعیت و جلوگیری از کشت‌های ممنوعه در کوهدشت انجام ‌شده است، گفت: این امیدواری وجود دارد که افت آب‌های زیرزمینی در سال آبی جاری به کمترین حد ممکن برسد.

مدیر امور آب کوهدشت در ارتباط با آخرین وضعیت سد هاله تصریح کرد: این سد حدود 80 سانتی‌متر با سرریزشدن فاصله دارد، اما به‌دلیل سرازیرشدن رواناب‌های حوضه آبریز سد در روزهای آینده ممکن است سرریز شود.

آزادبخت با بیان اینکه سرریزشدن سد هاله خطری را برای ساکنان مجاور این سد ایجاد نمی‌کند، اظهار داشت: سد هاله دارای دریچه سرریز است و مقدار آب اضافه بر ظرفیت مخزن به رودخانه می‌ریزد.

سامانه بارشی اخیر که از پنجم فروردین به آسمان لرستان واردشده با مخاطراتی مانند اختلال در تردد، لغزندگی سطح جاده‌ها، ایجاد رواناب، آب‌گرفتگی معابر، سیلابی‌شدن مسیل‌ها، بالا آمدن سطح رودخانه‌های فصلی و خشکه‌رودها همراه است.

این سامانه که روز چهارشنبه از جو لرستان خارج می‌شود تا ساعت 21:30 دوشنبه 7 فروردین 1402 بیشترین بارندگی را بین شهرستان‌های این استان در کوهدشت با 62 میلی‌متر ثبت کرده است.

انتهای پیام/ 644/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1113946